Akıl & Fikir

Al gitarımı çal.  Buyur bu da penası. İstersen  fikrimi de çal! Ama aklım olmadan fikrim çalışmaz tabii! Bu yaşdan sonra da kimseden akıl alacak değilsin sanırım.

Fikir dediğin şey  düşüncedir nihayetinde.  Düşünce ayağa kalkmak ister insan.  Fikir de ayağa kalmak ister.  Onu elinden tutup kaldıracak tek hacıyatmaz akıldır. Kimileri  vakit, para ve ya fırsat der lakin değil. Akıldır.

 Birisinin fikrini çalmak çamaşır makinası yerine bir adet tablet deterjanı çalmak gibidir. Sadece fikri değil “harika bir fikri”  çaldığında durum bundan çok az daha öteye gider . Mesela gider borusunu da çuvala atmış sayabilirsin kendini.  Esasında büyük resme baktığında olanlar bir çuvallamadır.

 Fikir, toplumumuzun Swarovski sendromlarından biridir. Paşabahçe’de kilosu 1 liradır ama Swarovski’de mini-gramın 100 liradır. Biri fikri alıp vitrine koymuştur yanınada pateni aman patenti. Bence herkes fikrini yiğitçe tavşan kanı bir çayın bardağı gibi ortaya koysun. Sonuçta tüm hikayeler İlyada ve Odysseia'a , tüm icatlarda döner dolaşır tekerleğe dayanır. Aslolan akıldır.

 Zaten başkasının fikri, aklına ya 3 beden büyük gelir ya da belden sıkar.  Olur da yakışırsa “like” eder geçerim.