Alo! Aradım aradım açmadın?

Bazen telefon çalar gayette müsait olmana rağmen açmak istemezsin. Arayan kim olursa olsun sevgilin, baban,  öğretmenin ve ya da müşterin. Kimliğinden  bağımsız konuşmayı ertelemek anı kurtarır.  Bu isteksizliğin sebebi tembellik, duyacaklarından hoşlanmama ihtimali ya da zaten muhabbeti tahmin ediyor olman olabilir. Açmamana kılıf aramak gibi yapacak bir çok başka işinin de olabilir. Bazıları için XLargebir kılıf gerekir ki, piyasada bulmak pek kolay değildir.

Bazıları da seninle konuşmak için her yolu dener. Israrcıdır. Evde televizyonun dahi olmadığını söylesen dahi film kanallarından bahsetmek için öğle saatinde sekizinci kez arar.

Bunların dışında sürekli arandığım ama hiç bir şekilde açmadığım bir arama keşfettim. Keşfettim diyorum çünkü öylesine bu aramaları görmezden gelip, kulak ardı etmişim ki cevapsız aramaların sayısı 5 haneli rakamları vurmuş.

Sonunda cevap vermeye karar verdim. 32 yıl sana ulaşmaya çalışmış ama senin sürekli sessize aldığın birisine nasıl cevap verebilirsin ki?

Bütün cesaretimi toplayıp “Alo” dedim. Uzunca bir süre söylediklerine konsantre olamadım. Ne söylerse söylesin ben kendi dünyamdaydım. Kahvaltıda ne yiyeceğim,  ya da yapacaklar listemin uzunluğu, dizinin yeni bölümü ...

Bir kaç hafta içinde biraz daha kulak kabartır oldum  söylediklerine. Hala tam anlamıyordum ama yabancı dilde şarkı dinlemek gibi zevkliydi de.

meditate

Biraz daha sonrasında ise duyduğum bir kaç şeyi anlamaya başladım ve bunlardan bazıları pek hoşuma gitmedi.

Bu zırvalıkları dinleyecek vaktim yoktu ve yüzüne kapattım ama aramaları devam etti.  Önceden olduğu gibi çağrılarının sesini istesemde kulak ardı edemiyordum. Aksine daha güçlü bir tonda duyuyorum.  Arayan yine bendim!

Her ne kadar duyduklarım beni rahatsız etse de bu rahatsızlığın kendim olduğunu bilerek sadece gözlemleyerek, yargılamadan iletişim kurmayı öğrenmeliydim.  Her hoşlanmadığım şey için bir mum yakıp aydınlıkta daha yakından bakmalı ve onunda güzelliklerini fark etmeliyim.

Öyleyse rahat bir oturuşa gel. Sırtın dik, dudakların hafif aralı, gözleri kapalı . Derin bir nefes al ve şimdi bırak.

Asena DiricanComment