Söyle Neyi Merak Ediyorsun ?​

Yaratıcı yaşamak illa sanatçı sanatkar olmak değildir! İlla tablolarının olması gerekmez ya da romanlar şiirler yazman. Hobilerinden para kazanmasan da olur. Unutulmuş bir zanaatı yapmak ya da evini dekore etmek değildir.

Yaratıcı yaşam her ne olursa olsun günlük bazda, kararlı bir şekilde merakının korkunu yenmesidir. Bir ya da iki kez ya da arada sırada değil her zaman! Merakın dürtmesine karşılık korku bloğun vardır.  Korkun daha güvenlidir. Bildiğin gibidir. Bu güven, korkunun sözüne uymak, hayatını  hacmen küçültür ve bir o kadar da ağırlaştırır.

Peki merakı nereden bulacaksın?  Merak 7 yaşında kalmadı mı? Bize korkmamız öğretildi, büyümek bu değil miydi?

 Her zaman merak seninledir. Ancak merak sesini korku gibi  yükseltmez. O beklediğin ilahi gösterge değildir! Gökyüzünden inen bir vahi  ya da ak sakallı bir dede. Merak kulağına fısıldar… “Acaba nasıl olur? “ der.

Ve eğer bu fısıltıya kulak verirsen işte o zaman korkuya arkanı dönmüşsün demektir. İşte o zaman yaratıcı bir hayatın içindesindir.

Tıkandığın yerde, sıradanlaştığını düşünüyorsan, "eh işte" bir hayatın var ise lütfen meraklan. Her hangi bir şeye ya da birden fazla bir şeylere meraklan.  Havalı olmak zorunda değil, sana para kazandırmak ya da hobin olmak zorunda değil. Sadece minik küçük bir merak.

Evet şimdi söyle neyi merak ediyorsun ?

Biricik Liz Gilbert'ın Udemy'deki dersinden ilham ile 

Biricik Liz Gilbert'ın Udemy'deki dersinden ilham ile 

Tam da bu yazıyı okumaya ihtiyacı olan bir arkadaşın varsa üşenme paylaş lütfen. Paylaştıkça büyür,paylaştıkça çoğalırız!