Ben Kimim? diye Sorma

Ben kimim sorusu felsefi boyutlarda soruluyor ise amenna. Sabaha kadar tartışalım. Uzaylılardan, cennet rüyalarına kadar uzanan bir yaratıcılık seviyesinde konuşalım. Ancak sorun yalnızca sana özel ise. Ben kimim? Asena kişisi kim gibi bir soru ise hiç vakit kaybetmeden ikinci kadehe geçelim ve biraz daha hareketli bir müzik ile gülüp geçelim derim.

Kendini anlama çabası içinde olan insanın yanılgısı kendini beden olarak bir bütün sanmasıdır. Bedenin içindeki olup biteni anladığında sanki “aha işte ya ben buyum” der. Bilinmezliğin seksiliği ile her şeyi biliyor olmanın bilgiçliğini harmanlamak ister. Tutarsız bir bilgelik peşindedir.

Tersten düzden okumak ister kendini. Çünkü tanımak önemlidir. Girer misin yatağa inanıp güvenmediğin tanımadığın biriyler? Paylaşır mısın sırlarını yarın ne yapacağını kestiremediğin biriyle?

Ancak sen ne kadar soyutsun ki? Dün izlediğin diziden, belalar okuduğun siyasetçiden ya da acıyarak bağrına bastığın bir kediden ne kadar farklısın? Sen ne kadar başkasın son okuduğun kitaptan, engellediğin facebook kişisinden ya da az önce doğranmış bir ağaçtan.

Onların hepsini anladın mı ? Hem fikir olmasan bile anladın mı? Doğa üstü bir olayın olmadığını bildiğin bir dünyada her şeyin normal olduğunu kabullene bildin mi? “Anormal” dediklerinin etikeni kendinin yapıştırdığını farkettin mi?

Ben kimim sorusundan ziyade doğayı anlamaya çalışabilir misin ?

Asena Dirican3 Comments