Balat’da en güzel renk Turuncu!

Hara Yoga Vedanta Center

Bir pazar günü kahvaltıyı Balat’da yapalım dememizle başladı her şey. Kurumsalın yan etkisi hafta sonu dahi en geç yedide ayaktayım. Sekizde de Balat’daydık. Tabi ki hiç bir kafe henüz açıklamıştı. 

Hımm buralarda bir yoga stüdyosu var diye hep duyuyordum neden şimdi olmasın? Haritaya yoga yazınca hemen çıktı:  Hara Yoga Vedanta.

Coffee Department'ın az ilerisi, BiM’in yanı, zaten önündesiniz diyor harita. Yukarlara bakıyoruz her hangi bir levha göremiyoruz. Sonra arkamızı döndüğümüzde apartmanın kapısında mütevazi bir Hara Yoga posteri ilişti gözümüze. Kapıyı açtık. Eski bir Balat apartmanı. Turuncu tırabzanlar hariç dördüncü kata kadar her hangi bir yoga merkezine dair bir ip ucu yok. Dördüncü katta ise kocaman iki parça büyük ahşap kapı ve kollarındaki fil detayı karşıladı bizi. Ayakkabılıktaki ayakkabılar içerde bir hayat olduğunu göstermese sessizliğinden yanılıp kapalıymış deyip geri dönebilirdik. 

Çekingen ve meraklı bir halde kapıyı aralamamızla birlikte dünya şekeri koşarak karşıladı bizi! Hav Hav!

İki ders arasında ortak alanda çaylarını yudumlayanlara “Merhaba” dedik! Sıcacık gülümsedirler.

Esra Bertan Hoca ile Şivananda tarzı yogayı ilk kez deneyimledik. Alışkan olduğum hatha yogadan baya faklıydı. Daha fazla spoiler vermeyeceğim. Sen de dene gör! 

Akşamda satsang’a katıldık. Hamsa’nın yönlendirmeleri ile 30 dakika meditasyonda oturduk. Ardından Hamsa’nın güzel sohbetini dinledik. Hayat süresince ne kadar şehir ne kadar kırsalda yaşanmalıyı irdeledik. Düşünmek ve ya söylevden ziyade kişinin hareketlerinin onun niyetinin aynası olduğunu hatırladık.

Sonrasında da Kirtan! Mantra repertuarım zengin değil maalesef ama Esra Hoca’nın dağıttı mantra kitapçığından kopya çekerek hep birlikte söyledik, dua ettik. Hamsa’nın harmoniumuna bizler de vurmalı ve ritmlerle eşlik ettik.

Bir sonraki hafta sonunda da hamak yogasına katıldık. Hamak henüz yapmadıysan mutlaka dene, çok keyifliydi. Deneyimli Özgen Şengelen Hocanın cesaretlendirmeleriyle ilk kez yapmamıza rağmen ters duruş dahi yapabildik. Şu an evin salonuna iki tane hamak monte etmeyi planlıyoruz, o kadar sevdik! 

Bu hafta sonu rotanı Balat’a çevirebilirsin ve sen de bu güzel yoga ailesinin misafiri olabilirsin.

Hara Yoga Vedanta Center

 

Asena DiricanComment