Yoga Eğitmenlik Eğitimi, ama hangisi ?

Böyle bir sorun, derdin var ise ne mutlu. Demek ki şehirde onlarca stüdyonun, birbirinden değerli yoga hocalarının eğitimlerine bakıyor ve karar veremiyorsun. Aşağıda karar vermeni kolaylaştıracak bir kaç püf noktasını paylaşıyorum. 

  1. Yoga hocası pardon uzmanı pardon eğitmeni eğitiminde öncelikle bu uzun yolcuğu birlikte yapacağın rehberini tanıyor musun? Evet herkes onun bir tanrıça ya da bir yoga ilahı olduğunu söyleyebilir ama sen onun dersini hiç deneyimledin mi? Yoga eğitmenlik eğitiminin eğitmeninin en az 3 dersine girmeni öneririm. Özellikle giriş seviyesindeki dersler. Çünkü hocanın kendi pratiğinde ne kadar ileri de olduğu değil senin onun dersinden aldığın lezzet önemli.
    Diyorsan ki çok seçenek var, hepsinden nasıl üçer ders alayım? Acele etme yavaş yavaş sindire sindire karar ver. 
  2. Pozlar, anatomi ve felsefe her eğitimin bir parçası ancak eğitim içindeki ağırlıkları eğitimden eğitime fark gösterebiliyor. Senin gönlünden sutraları yorumlamak geçiyorsa ya da mümkünse her kas grubunun ismini latince öğrenmek istiyorsan acaba bu kurs sana göre mi ?  sor.
  3. Acele ile yoğun, aman bir çırpıda bitsin kurslarındansa haftalara, aylara yayılmış kursları tercih et. Özellikle ilk eğitmenlik eğitiminde. İki ders arasındaki sürede zihnine, bedenine ve nefesine eğitimdeki paylaşımları sindirmesi için zaman ver.
  4. Şehir kadar trafikte renkli. Belki yakınlardaki bir yoga stüdyosunu deneyebilirsin köprü geçmektense. Trafikte harcayacağın beden ve mental enerjiyi evde kendi pratiğine veririsin. Sonuçta en büyük öğretmen içimizdeki öğretmen. Ona da iyi davranmayı unutma!
  5. Maksimum kaç kişilik bir sınıf olacak! Eğer diyorsanki olabildiğince hocanın ilgisini isterim belki küçük bir grup senin için daha keyifli olabilir. Ben hocadan ziyade diğer öğrencilerden de öğrenirim diyorsan daha kalabalık bir grup senin için doğru olan. Eğitimin maksimum katılımcı sayısını sorabilirsin.

BoNuS:  Biraz da kalbin, karnın ne diyor onu dinle. Zaten hiç bir eğitim tek başına yeterli değil. Temel eğitimini aldıktan sonra kim bilir üzerine nasıl katlar çıkacaksın. Zaten senin eğitmenlik kimliğini oluşturacak da bu farklı eğitimleri süzüp paylaşman.

Dilerim yardımcı oldu bu paylaşım sana. Karar verdiğinde  aşağıda bizimle de paylaş lütfen

Screen Shot 2017-12-05 at 16.28.59.png
Asena DiricanComment