5 soruda Japonya tatili

-Ya ben de gitmeyi çok istiyorum ama uçak bileti çok pahalıdır ya

 Yıllık izne 10 gün kala karar verdiğim için bilet fiyatlarının çok pahalı olacağını düşündüm. Yine de korka korka  THY'nin sitesine giridim. TaDa! Bir kampanya vardı ve 14 günlük kalışlar normalin yarısı fiyatınaydı. THY'den bilet bakarken her zaman "Matris görünümü"nü seçmek faydalı. Zira duyurusu yapılmamış indirimi bu şekilde görmüş oldum. 

- Gerçekten farklılar mı ?

Kesinlikle!
Gitmeden evvel Tv, internet'den sonra bu global dünyada kendine has bir ülke kalmamıştır diye söyleniyor bir yandan da ölesiye merak ediyordum.  Daha iner inmez medeniyetin tek çeşit "Made in Europe" olmayadabileceğini gördüm. 

-Kiraz çiçeklerini (sakura) gördün mü?

Sakuralar baharda sadece 1-2 haftalık bir sürede açıyorlarmış. Ben Haziran'da gittiğim için onların yerine fışkırır gibi açan renk renk ortancalar vardı. Sakura dönemine japon ve yabancı turistlerden çok talep olduğundan hem daha pahalı hem de çok daha kalabalık oluyormuş. Haziran'ın ve ya Eylül'ün ilk haftaları  hem hava durumu hem de turistikten ziyade yereli görmek için ideal. 

- Ne kadar kaldınız? 

Japonyada 3 gün : 11 saat uçmaya değmez. Onun yerine instagramdan fotoğraflarına bakılabilir :) 

Japonya'da 1 hafta: Haa burasıda böyleymiş diye bir fikir edinilip sadece turistik görevler yerine getirilip ayrılına bilinir

Japonyada 2 hafta: Ya iyi ki 1 hafta kalmamışız yoksa bunları çok yüzeysel yaşamış olacaktık dedirtir. 

Japonya'da 3 hafta: Şehirde artık turist değil şehirde ufaktan yaşamaya başlamış gibi bir his.

Japonya'da 4 hafta : Şehirden doğaya kaçmak için yüzlerce seçenek arasında kalmak

Japonya'da 2 ay : Zen tapınağında kalmak. Fuji ve Kumano hacı yollarını yürümek.

-Turla mı gittiniz?

Hayır. 8 şehir gezdim 6 ev (Air B&B) değiştirdim. Japonların tek bir kelime ingilizce dahi konuşamamasına rağmen hiç zorlanmadım. Şehirdeki düzen, ulaşımdaki dakiklik ve Japonların inanılmaz kibarlığı seyahati çok kolaylaştırdı. Şehirler ultra güvenlikli olduğu için gece yarısı dahi rahatça dışarıda dolaştım. 

Tüm gezide en sevdiğim yer Bambu ormanı oldu! 

Tüm gezide en sevdiğim yer Bambu ormanı oldu! 

 

 

Asena DiricanComment