İlk kez Yoga İlk kez Yoga Kamp

Biliyorum yaşıtların sahilde güneşlenirken sende bir yerinde duramama, içine sığamama hali söz konusu. Bunca yıl şezlongda yattığıma saysınlar deyip ben bu yıl yoga kampına gideceğim dedin ve çok iyi ettin. Peki hangi kamp? Onlarca seçenek arasında kaldıysan haklısın! Birbirinden güzel çok fazla kamp var. Birkaç tüyo;

Yer:

Kamp denildiğinde aklına yol geçmez bir ormanda çadır geliyorsa evet bu da seçenekler arasında ancak beş yıldızlı otelde de yoga kampı yapılabiliyor. Kendini tanıyorsun. Çadırda kalmayı deneyimlemek ister misin? Yoksa illa kaldığım otelin havuzu da olsun mu dersin? Önce bir lokasyon bilgisini kontrol et.

Tatil mi Yoga mı:

Her hocanın düsturu farklı. Bazıları inziva şeklinde düzenliyorlar tüm kampı. Konuşmaktan, yemeğe, hatta nefese tükettiğimiz her şeyi yavaşlatmanı istiyorlar. Bazıları sabah-öğle-akşam yoğun pratikler koyabiliyor Bazıları ise dersi kırıp plaja gidelim diye sınıfı gaza getirebiliyor. Disiplinli mi gevşek mi nasıl bir kamp istiyorsun? Bunların cevabını yoga kamp duyurularında satır aralarında bulabilirsin.

Dersi asmak; geç kalmak:

Kampta trafiğe takılma bahanesi yok tabi. Naçizane önerim kampların ilk ve son derslerini kaçırma ama diyorsan ki tatilde de saat mi kuracağım? Hangi yoga kampı karar vermeden önce yoga hocası ile böyle bir esnekliği var mı sorabilirsin? Bazı hocalar için sınıfın bütünlüğü tüm kampın merkezinde oturur.

Yol:

Karadeniz’de de bu yıl yoga kampları görmeye başladık ve çok mutlu olduk. Tabii yoga kamplar daha çok ülkenin batı yakasında yoğunlaşıyor. Malum bilet fiyatları yaz dedim mi artar. Ne kadar erken karar verirsen o kadar iyi! Birçok hoca kamplarının duyurusunu daha yıl başından yapmaya başlıyor. Bir gözün hep yoga kampları adresinde olsun! Ya da belki kampa diğer katılacaklarla birleşip ortak araba keyifli bir yol arkadaşlığı da yapabilirsin.

Tek mi Çift mi:

Tek kişi olmak da çoluk çocuğunu toplayıp gelmek de mümkün. Tek başına gelenler daha uygun konaklama için isterlerse oda paylaşımı yapabiliyorlar. Ailecek gelenler ise ders saatleri dışında normal bir aile seyahatinden farkı olmayan keyifli zaman geçirebiliyorlar. Yani bahane arama. Hadi kampa!