Veganlar için Kurban Bayramında Hayatta Kalmanın Yolları

Evet yılın o zamanı geliyor peki ne yapabilirsin? Kurban bayramından hayata küsmeden sağ çıkabilmenin 5 yolunu paylaştım.

maxresdefault.jpg

1) Kaçın oradan kaçın! Yılların veganları bilirler, eğer sen yeni isen hoş geldin. Yıllık izin illa biraz öncesi biraz sonrasına uzatılır. Tercihen yurt dışına ve ya bir doğa kampına gidilir. Eğer henüz plan yapmadıysan geç değil bir çok farklı kamp seçeneğine buradan bakabilirsin! 

2) Kaçmak seçenekler arasında değilse o zaman televizyonu bir süre kapat. Çok uygun fiyata kuzucuk danacık reklamları ve ya kurban bayramı klasiği dana nasıl da sahibinin elinden kaçtı haberleri görmemek için. Kitap okuma günleri olsun bu dönem senin için

3) Meditasyon... Nefes ritmin kendine dönmende yardımcı olacak.  Herkesin içinde biraz benden bende de herkesden biraz var diye düşün. Tüm insanlığın bir salata olduğunu ve senin o salatada ki hangi lezzet olduğunu sor kendine. Bir tutam tolerans, bir fiske anlayış. 

4) Bayramın en güzel yanı komşu gezmeleri. Tabi illa ikram et. Eğer bayramda "Ben Vegan'ım" diyerek eşe doşta, konu komşuya malzeme çıkarcak kadar cesur değilsen bahanlerini hazır et. Bir kaç pembe örnek;

Daha az evvel başka bir misafirlikte çok yedim, artık yerim kalmadı 

Ya ben bu aralar dikkat ediyorum yememe içmeme

Ben sadece çay alayım, et dokunuyor da.

5) Peki senin kapın çalındığında ne yacapcaksın? Yoksa şimdiden kapı zile "Vegan" diye yazdın mı? Gelen misafirlerini sebze ikramıyla şaşırtmaya ne dersin? Onlar da her kapıda et yemekten sıkılmış ve senin ikramın sayesinde tekrar yeşili hatırlayabilirler. 

Hepimize güzel bir bayram diliyorum! 

Asena DiricanComment