Eylül'de Şehir Gezmeleri

Tatil sezonu kapandı, şehir kalabalıklaştı çıkışta nereye gitsek sorusuna benim verdiğim 5 adres. 

images (1).jpg

12 Eylül
Sakıp Sabancı Müzesi Ai Wei

2016 Eylülde İtalya'da tüm ülkeyi ele geçirmiti Ai Wei. Milan, Floransa,Venedik, Roma'da eş zamanlı sokaklarda, pazarlarda, müzelerde Ai Wei dokunuşu vardı. Ah keşke İstanbulu da böyle donatsa demiştim. Dieğim gerçek oldu! Ai Wei İstanbulda! 12 Eylül'den itibaren. 

26 Eylül
Aksanat Söyleşi

images.png

Şehirde özlemini duyduğumuz  bir sanatçı Nihat Karataşlı ve bir küratörün Ebru Yetişkin söyleşisi. İnternetin hayatımızı değiştirdiği gibi yeni mekanlarda oluşturdu. Bu mekanlar bizi önceden uzak olduklarımızla birleştirdi, bir akışkanlık oluştu. İnsan olmayanların da ikamet ettiği bu mekanların dönüştürücü güç olduğunu hepimiz gördük. Geçtiğimiz yılların feminist-materyalist incelemesiyle günümüzün queer feminist yönelimini konuşacaklar. Yeni teknolojilerin kullanıldığı sanat çalışmaları da yine sohbetin bir parçası. 

10 11 13 14 Eylül Kumbaracı Oyun

Pera'nın Zamanı alışıla gelmiş tiyatro sahnesinde değil de bir otelde sergilenen bir eser. Beni meraklandırdı. Seyircisi ile hareketli tarihi Pera Otel'inin odalarında, balo solununda gezilen bir oyun. Seyircilerini de oyunun içine alan odalardaki otel misafirlerinin hayatlarına tanık olacağımız, odaların temizliğine dahi yardımcı olacağımız bir gösteri.  

peranin_zamani_yeni-05-717x1024.jpg

21 Eylül  YOGANAME

yoga540_2.JPG

Uzun zamandır hayalini kurduğum bir etkinlik bu ay hayat buldu. Matın Dışında Yoga buluşmaları. Her ay bir yoga hocasını konuk ederek onların yoga yolculuğuna tanık olacağız ve ilham veren sohbetlerine eşlik edeceğiz. Lezzet molasında vegan&vejeteryan atıştırmalıklar olacak. Molanın ardından yapılacak atölyede katılımcının kendi el emekleriyle yaptıkları yanlarında götürebilecekleri o günün hatırası  çalışmaları olacak. Detayşar için tıkla yoganame

23 Eylül Nazım Hikmet Kültür Merkezi

download (1).jpg

Büyükadanın sanatçıların sığınma yeri olduğunu bilmezdim. Evet Türk edebiyatından bir çok yazarın adalı olduğunu Orhan Pamuk'un da adada bir evi olduğunu biliyordum ancak yine de gezi düzenlenecek kadar çok olduklarını düşünmemiştim. Bu gezi çok heyecan verici.  Büyük adada çeşitli sanat atölyelerine uğrayarak, sanatçılardan çalışmaları, İstanbul’un sayfiyesinde sanat üretmenin ayrıcalıkları, eserleri, sanat ve kültür politikasındaki avantajlar ve zorluklar, kentin kültür hayatına katkıları hakkında bilgi alacağız.

Beğendiysen arkadaşınla paylaş lütfen. Sen de senin bu ayki adreslerini aşağıda paylaş. 

Asena DiricanComment