Back to All Events

2 Temmuz Duygu Bingöl- Fethiye


Bütün yıl hayalini kurduğunuz tatilinizi, yoğun yoga ve meditasyon pratiği ile Farkındalık Terapileri aracılığıyla keyifli bir içsel yolculuğa dönmesine ne dersiniz? 

Düzenleyen ve Yürüten: Saba Başoğlu (Uzman Klinik Adli Psikolog & Psikoterapist, Farkındalık Eğitmeni), Duygu Bingöl (Yoga ve Meditasyon Eğitmeni) 

Detaylı Bilgi: www.psikolojikesneklik.com

Tarih: 2 – 7 Temmuz 2016 (Ramazan Bayramı tatili başlangıcı)

Yer: Kerpiç Evler – Fethiye http://www.kerpicevleri.com/ 

Kayıt ve sorular için: info@psikolojikesneklik.com / 0535 819 34 03

Konaklama için: info@kerpicevleri.com / 0553 271 9355Bu kamp nedir?

Bu kampın amacı, bedensel ve zihinsel rutinin dışına çıkıp, işlevini yitirmiş ezberleri bozmak; böylece yaşama tazelenmiş ve yaratıcı bir perspektiften bakmanın kapılarını aralamaktır. Farklı bir havayı solumak, farklı bir yatakta yatmak, farklı insanlarla karşılaşmak, şehrin karmaşasından uzak kalmak, yapılan çalışmaların çok daha etkin bir şekilde işlenmesine zemin hazırlar. 

Uzman Psikolog Saba Başoğlu ve Yoga Eğitmeni Duygu Bingöl’ün birlikte klasik olarak yürüttüğü, Farkındalık Temelli Terapi Oturumları, Yoga Asana pratikleri, Pranayama ve Meditasyon çalışmalarına ek olarak, bu sene, Farkındalık (Sati) kavramınını biraz daha derinlemesine araştırıyor ve Farkındalık yürüyüşü, yeşil ve organik bahçelerde iş terapisi deneyimiyle, Farkındalıkla Çalışma, Yemekte Farkındalık gibi kavramlarla, Farkındalık’ı tüm hayatımıza yaymanın ve şehirdeki hayatımıza da götürmenin yollarını dingin bir şekilde araştırıyoruz. Bu yavaş atmosfer, daha önce kampa hiç katılmamışlar için keşiflerle dolu yepyeni bir yolculuk; daha önce katılmış olanlar için ise bilgileri tazelemek, daha önceki kamplarda edinilmiş tecrübenin tohumlarının gündelik yaşamda nasıl filizlendiğini görmek ve yepyeni çalışmaları deneyimlemek için uygun ortamı hazırlıyor. 
Güneye doğru yol aldığınızda, aynı zamanda, temiz havada, mis gibi bir doğada güne yogayla başlamak, meditasyon pratiğini hayatınıza dahil etmek, hem tatilinizin tadını çıkarıp hem de Saba Başoğlu ile yapılacak Farkındalık Temelli Bilişsel Terapi oturumlarında kendinizi tanımak adına iç benliğinize doğru bir yolculuğa çıkmış olacaksınız. 

Çalışmalardan arta kalan serbest zamanlarda orman içindeki yürüyüş yollarının, denizin, güneşin tadını çıkarabilir, Fethiye’nin güzel koylarını gezebilirsiniz. 

Program: 
2 Temmuz Cumartesi
Kampa varış 
18:00 Tanışma, yerleşme, oryantasyon
20:00 Akşam yemeği

3 -4-6-7* Temmuz 2016 günleri program akışı 
08:00-09:30 Yoga asana, pranayama, meditasyon - Duygu Bingöl
09:30 – 10:30 Kahvaltı
11:00- 13.00 Farkındalık Kabullenme ve Gerçekleştirme Terapisi (nefes ve meditasyon çalışmaları ile )– Saba Başoğlu* 
13:00 – 17:00 Serbest Zaman
17:00-18:00 Yoga
18:15-19:45 Farkındalık Kabullenme ve Gerçekleştirme Terapisi (nefes ve meditasyon çalışmaları ile ) – Saba Başoğlu**
20:00 Akşam yemeği ve serbest zaman
* 7 Temmuz Perşembe günü, farklı bir kapanış ve “alınanı, yanında götürebilme” deneyimi.
**Farkındalık Temelli Terapiler kapsamında, Farkındalık anlayışının bir bütünleyicisi olarak yürüme, bahçe çalışmaları ve yeme üzerine de pratikler yapılacaktır. 

5 Temmuz Salı ***
08:00 - 09:30 Yoga asana, pranayama, meditasyon
Akşam meditasyonu ve beden araştırması
***Salı günü katılımcılar için tamamen serbest zamana ayrılmıştır. Talebe göre tekne turu organize edilecektir. 

Ücret: 
850.-TL (30 Nisan 2016’ya kadar erken ödeme indirimi ile 750 TL)

Ücrete Duygu Bingöl ile yapılacak tüm yoga, asana ve pranayama çalışmaları ile Saba Başoğlu ile yapılacak tüm Farkındalık Temelli Terapi oturumları ve meditasyon pratikleri dahildir. Ücrete konaklama, ulaşım, serbest zamanlarda talebe göre organize edilecek ekstra etkinlikler dahil değildir. Yapılacak çalışmaların fayda sağlaması açısından katılım sınırlı sayıda tutulacaktır. (Kamp kayıt ve bilgi için info@psikolojikesneklik.com / 0535 819 34 03)


1 gecelik kişi başı konaklama ücreti 100 TL’dir. Konaklama ücretine paylaşımlı oda, sabah kahvaltısı, akşam yemeği, meyve ve çay ikramları dahildir. Konaklama için Kerpiç Evler'le katılımcıların bizzat irtibat kurması gerekmektedir. ( Konaklama kayıt ve bilgi içininfo@kerpicevleri.com / 0553 271 9355)

Katılmayı düşünüyorsanız kamp ve konaklama için mutlaka rezervasyon yaptırın. Bu kampta neden yoga ve psikoloji bir arada?

Farkındalık temelli Bilişsel Terapi (Mindfulness Based Cognitif Therapy) kanıta dayalı ve bilimsel bir yöntem olup, modern psikoloji ile Zen uygulamalarının (yoga- meditasyon) bir arada ne kadar etkin yanıtlar verdiğini gösteren bir psikoterapi biçimidir. Yoga ve psikoloji temel felsefede aynı yerde buluşurlar: doğru- yanlış diye ayırd etmeden orada ne olduğunu araştırmak ve her gidilen yolda biraz daha derinleşmek. Bu şekilde, bedende fark edilenler zihne, zihinde fark edilenler dış dünyaya, dış dünyada fark edilenler duygulara ve duygularda fark edilenler söze, sözden yansıyanlar iç dünyaya akmaya başlar. İşte tam olarak bu nedenle yoga ve psikoloji birbirinden ayrı düşünülemez. 

Duygu Bingöl ile yoga derslerine kimler katılabilir?

Yoga pratiği olan veya olmayan herkes yoga çalışmalarına katılabilir. Yapılacak pratikler her seviyeye açıktır. Daha önce hiç yapmamış olsanız bile başlamak için harika bir fırsat! 
Herhangi bir fiziksel rahatsızlığınız var ise lütfen eğitmene önceden bilgisini verin.


Saba Başoğlu ile yapılacak oturumlara kimler katılabilir?

Daha önce herhangi bir bireysel terapi geçmişiniz olabilir ya da olmayabilir, belki de atölyelerimize katılmış olabilirsiniz ya da bu sizin ilk deneyiminiz olacaktır; meditasyon pratiğiniz, nefesle sıkı bir ilişkiniz olabilir ya da bunlardan tamamen bihaber olabilirsiniz veya yüzlerce kitap okuyup, internetten onlarca kaynak indirmiş olabilirsiniz ya da tam tersi. Hiçbiri önemli değil, Farkındalık Terapileri’nde biz “başlangıç zihnini” araştırırız. Önemli olan her bireyin, o andaki biricik deneyimidir. 

Kampımıza katılmaya karar verdiğinizde size kişisel bilgi formu vereceğiz. Bu form tarafımızda gizli kalacak. Böylelikle her bireyin ihtiyaçlarını saptayıp, oturumlarımızı da ona göre yönlendirmiş olacağız. 

Bu kamp size neler katacak? 

Doğu bilgeliği ile Batı biliminin güçlü kombinasyonu üzerine yapılandırılmış Farkındalık Terapileri’nde, bambaşka sorunlar ve sorularla bir araya gelen katılımcılar, daha derin bir bakış açısı kazanarak; günlük yaşama adapte edebilecekleri pek çok yöntem öğrenmiş ve uygulamaya başlamıştır. Bu çalışmaları tamamlayan kişiler çoğunlukla şunları belirtmektedir:
• Fiziksel ve psikolojik semptomlarda (belirtilerde) azalma
• Rahatlama becerilerinin gelişmesi
• Acı, sıkıntı, bunaltı, ağrı, huzursuzluk, gibi duygularda azalma ve bunlarla yaşayabilme becerilerinin artması
• Sabır ve tahammül etme yetilerinin gelişmesi
• Çok daha fazla yaşam enerjisi ve tutkusu
• Özgüvenin ortaya çıkması ve artması
• Kısa ve uzun dönemli belirsizlik stres durumlarını etkin bir şekilde idare etme becerisi.
Ayrıca yoganın şifasını kendi bedeninizde bizzat deneyimleyeceksiniz!

Duygu Bingol kimdir?

Earlier Event: June 29
29 Haziran Hilal Bakkaloğlu- Datça
Later Event: July 2
2 Temmuz Yöntem Yurtsever-Datça