Back to All Events

24 Şubat Duygu&Saba- Çatalca


FARKINDALIK (MINDFULNESS) TEMELLİ STRES AZALTMA
Düzenleyen ve Yürüten: Saba Başoğlu (Uzman Klinik Adli Psikolog & Psikoterapist, Farkındalık Eğitmeni), Duygu Bingöl Akyüz (Yoga ve Meditasyon Eğitmeni)

Detaylı Bilgi: www.psikolojikesneklik.com - info@psikolojikesneklik.com

SON KAYIT TARİHİ 5 ŞUBAT 2017


Bu kamp nedir?

İşte tam bu dönemde, soğuktan sığındığımız evimizden, yapılacak işler listemizden ve yoğun gündemimizden dışarı çıkıp sizi bir mola vermeye, bedensel ve ruhsal alandaki sıkışıklıklarımıza dokunmaya bir davet sunuyoruz. Temiz havada, mis gibi bir doğada güne yoga ve meditasyon ile başlayacağımız kampımızda, iş-özel- sosyal yaşam üçgenindeki stres faktörlerini belirleyebilir ve durma ve bakma sanatının bir uzantısı olarak, rahatlama becerilerini günlük hayata da aktarabilirsiniz.
Farklı bir havayı solumak, farklı bir yatakta yatmak, farklı insanlarla karşılaşmak, şehrin karmaşasından uzak kalıp kısa bir kaçamak yapmak, doğada serbestçe yürüme imkanı bulmak, toprağa ve yaprağa dokunmak yapılan çalışmaların, daha derin bir ayrımsanmasına zemin hazırlar.

Uzman Psikolog Saba Başoğlu ve Yoga Eğitmeni Duygu Bingöl’ün birlikte klasik olarak yürüttüğü, Farkındalık Temelli Terapi Oturumları, Yoga Asana pratikleri, Pranayama ve Meditasyon çalışmalarına ek olarak, Farkındalık (Sati) kavramınını biraz daha derinlemesine araştırıyor ve Farkındalık yürüyüşü, Farkındalıkla Çalışma, Yemekte Farkındalık gibi kavramlarla, Farkındalık’ı tüm hayatımıza yaymanın ve şehirdeki hayatımıza da götürmenin yollarını dingin bir şekilde araştırıyoruz. Bu yavaş atmosfer, daha önce kampa hiç katılmamışlar için Farkındalık Terapilerine (Mindfulness) tanışma tadında, daha önce katılmış olanlar için ise bilgileri tazeleme, daha uzun süreli kamplardan edinilen yavaşlamayı tekrar hatırlama, yeni bir grubun dinamiği ile yepyeni paylaşımlara ve dolayısıyla kendi iç yolculuğunuzda derinleşmeye olana sağlıyor olacak.Çalışmalardan arta kalan serbest zamanlarda şömine başında çayınızı yudumlayabilir, kitabınızı okuyabilir, arazi içindeki yürüyüş yollarını keşfedebilir, odanıza çekilip dinlenebilirsiniz.


Program:
24 Şubat 2017 Cuma
21:00 Tanışma, yerleşme, oryantasyon. çay ikramı

25-26 Şubat 2017
06:30 Çay ikramı
07:00 – 08:00 Meditasyon
08:00 – 09:45 Yoga
10:00 – 11:30 Kahvaltı ve kişisel zaman
11:30 – 14:00 Farkındalık Terapileri
14:00- 15:00 Serbest zaman – Çay ve meyve ikramı
15:00 – 16:30 Yoga
17:00 – 18:00 Akşam yemeği ve serbest zaman
18:00 – 20:00 Farkındalık Terapileri
20:00 – 21:00 Serbest zaman*
21:30 Sessizlik
*Pazar akşamı 20:00’da Farkındalık Terapileri sonrası kamptan ayrılınacaktır.


Ücret:
650.-TL ( 13 Ocak 2017’ye kadar erken ödeme indirimi ile 550 TL)

Ücrete Duygu Bingöl ile yapılacak tüm yoga ve meditasyon çalışmaları ile Saba Başoğlu ile yapılacak tüm Farkındalık Temelli Terapi oturumları dahildir. Ücrete konaklama, ulaşım dahil değildir.
Yapılacak çalışmaların fayda sağlaması açısından katılım sınırlı sayıda tutulacaktır. (Kampa kayıt ve bilgi için info@psikolojikesneklik.com / 0535 819 34 03)

Konaklama ücreti:
Paylaşımlı odalarda 150 TL
Tek başına konaklama 190 TL
Fiyatlar tek kişi 1 günlük ücretidir. Sabah kahvaltısı, akşam yemeği, günde iki kez çay ve meyve ikramlarını kapsamaktadır. http://villafe.com/


Bu kampta neden yoga ve psikoloji bir arada?

Farkındalık temelli Bilişsel Terapi (Mindfulness Based Cognitif Therapy) kanıta dayalı ve bilimsel bir yöntem olup, modern psikoloji ile Zen uygulamalarının bir arada ne kadar etkin yanıtlar verdiğini gösteren bir psikoterapi biçimidir. Yoga ve psikoloji temel felsefede aynı yerde buluşurlar: doğru- yanlış diye ayırt etmeden orada ne olduğunu araştırmak ve her gidilen yolda biraz daha derinleşmek. Bu şekilde, bedende fark edilenler zihne, zihinde fark edilenler dış dünyaya, dış dünyada fark edilenler duygulara ve duygularda fark edilenler söze, sözden yansıyanlar iç dünyaya akmaya başlar. İşte tam olarak bu nedenle yoga ve psikoloji birbirinden ayrı düşünülemez.

Duygu Bingöl ile yoga derslerine kimler katılabilir?

Yoga pratiği olan veya olmayan herkes yoga çalışmalarına katılabilir. Yapılacak pratikler her seviyeye açıktır. Daha önce hiç yapmamış olsanız bile başlamak için harika bir fırsat!
Herhangi bir fiziksel rahatsızlığınız var ise lütfen eğitmene önceden bilgisini verin.


Saba Başoğlu ile yapılacak oturumlara kimler katılabilir?

Daha önce herhangi bir bireysel terapi geçmişiniz olabilir ya da olmayabilir, belki de atölyelerimize katılmış olabilirsiniz ya da bu sizin ilk deneyiminiz olacaktır; meditasyon pratiğiniz, nefesle sıkı bir ilişkiniz olabilir ya da bunlardan tamamen bihaber olabilirsiniz veya yüzlerce kitap okuyup, internetten onlarca kaynak indirmiş olabilirsiniz ya da tam tersi. Hiçbiri önemli değil, Farkındalık Terapileri’nde biz “başlangıç zihnini” araştırırız. Önemli olan her bireyin, o andaki biricik deneyimidir.

Kampımıza katılmaya karar verdiğinizde size kişisel bilgi formu vereceğiz. Bu form tarafımızda gizli kalacak. Böylelikle her bireyin ihtiyaçlarını saptayıp, oturumlarımızı da ona göre yönlendirmiş olacağız.Bu kamp size neler katacak?

Doğu bilgeliği ile Batı biliminin güçlü kombinasyonu üzerine yapılandırılmış Farkındalık Terapileri’nde, bambaşka sorunlar ve sorularla bir araya gelen katılımcılar, daha derin bir bakış açısı kazanarak; günlük yaşama adapte edebilecekleri pek çok yöntem öğrenmiş ve uygulamaya başlamıştır. Bu çalışmaları tamamlayan kişiler çoğunlukla şunları belirtmektedir:
• Fiziksel ve psikolojik semptomlarda (belirtilerde) azalma
• Rahatlama becerilerinin gelişmesi
• Acı, sıkıntı, bunaltı, ağrı, huzursuzluk, gibi duygularda azalma ve bunlarla yaşayabilme becerilerinin artması
• Sabır ve tahammül etme yetilerinin gelişmesi
• Çok daha fazla yaşam enerjisi ve tutkusu
• Özgüvenin ortaya çıkması ve artması
• Kısa ve uzun dönemli belirsizlik stres durumlarını etkin bir şekilde idare etme becerisi.
Ayrıca yoganın şifasını kendi bedeninizde bizzat deneyimleyeceksiniz.

 

Etkinlik Sayfası

Earlier Event: February 24
24 Şubat Rana&Banu- Kapadokya
Later Event: March 17
17 Mart Engin Yüce- Bolu