Back to All Events

8 Haziran Yöntem Yurtsever- Artvin


ROGRAM

1.Gün: HOPA – MENÇUNA ŞELALESİ – MAÇAHEL

Trabzon havaalanında belirtilen saatte buluştuktan sonra aracımız ile Maçahel’e doğru yola çıkıyoruz. Yol üstünde Mençuna şelalesine uğruyoruz. 30 dakika çıkışlı patika yürüyüşü ile varacağımız şelalenin havuzuna hava iyi ise mutlaka giriyoruz. Şelale sonrası yolculuğumuz Maçahel’e doğru devam ediyor. Bugün biraz uzun yol yapacağız ama yaşayacaklarımız ve göreceklerimiz yorgunluğumuza değiyor.  Bugün ve sonraki günlerde kalacağımız Bumbulay pansiyon’a yerleşerek dinlenmeye geçiyoruz. Akşam bir tanışma yogası iyi gider.

2.Gün: FINDIK YAYLASI – İNDATSVİNDA GEÇİDİ – NAÇADİREV GÖLÜ

Sabah yine 06.30 da kalkarak kendimizi yoga seansına hazırlıyoruz. Kahvaltı sonrası bir başka boyut için araç ile 45 dakika kadar giderek stabilize orman yolundan Fındık Yaylası‘na varıyoruz. Hava açık ise Batum şehri ve Karadeniz’i görebildiğimiz bu yayla manzarasında küçük bir yoga seansını hava şartları elverirse doğanın içinde yapıyoruz.  Yaylada vakit geçirdikten sonra daha da yukarı çıkarak İndastvinda Geçidi’nde araçtan inerek yaylanın manzarasını yaklaşık 500 metre daha yukarıdan görüyoruz  Bitti mi? Hayır! Buradaki molamızdan sonra Naçadirev gölüne çıkıyoruz. 2750 metredeki göle girmek cesaret ister bu mevsimde:) Ama güzel bir meditasyon sonrası buz gibi suya dalmamak olmaz  Tekrar aynı rotadan aşağı inerek istediğimiz yerde araçtan iniyoruz ve pansiyonumuza kadar yürüyüş yapabiliyoruz. Artık kaldığımız pansiyonun birer misafiri değil çocuklarıyız. 

3.Gün: CAMİLİ KÖYÜ – MARAL ŞELALESİ

Saat 06.30 gibi kalkarak 07-08.30 yoga seansı için kendimize geliyoruz:) Yoga sonrası acıkan bedenlerimizi güzel bir yöresel kahvaltı ile mutlu ediyoruz. Ardından Türkiye’nin tek kırımdan dökülen en yüksek şelalesi olan 63 metrelik Maral Şelalesi’ne doğru hareket ediyoruz. Hava ve grup şartlarına göre rehberiniz bu günün yürüyüş süresini uzatıp kısaltabilecektir. Yarım saat yürüyüş mesafesi kalana kadar şelaleye araçla gidilebiliyor. Uzun yürüyüş isteyenleri çıkarken değil de geri dönüşte yürütüyoruz. Şelaleyi gördüğümüz ilk yerde bir seyir terası var ve burada daha aşağı inmek istemeyen misafirlerimiz oturabiliyorlar. Aşağı iniş oldukça dik ve dikkatli bir şekilde inmek gerekiyor. Çoğunlukla korkuluklu merdivenler olan inişte grup olmanın verdiği faydalardan yararlanıyoruz. Herkes birbirine yardım ediyor. Şelalenin altında soyunma kabinleri mevcut. Cesaretli olanları, aslında soğuk olmayan ama çok yukarıdan döküldüğü için rüzgarın etkisiyle soğuyan suya davet ediyoruz. Başka bir yerde deneyimleyemeyeceğiniz bu güzelliği kaçırmamanızı öneriyoruz. Yaşadığımız bu deneyim ile soğuyan bedenlerimiz, indiğimiz o dik patikayı çıkarken ısınıyor. O yürüdüğümüz patika ve merdivenleri yapan amcanın akrabalarının işlettiği seyir terasında dinlenme ve çay molasından sonra araca doğru geri yürüyoruz. Dönüşte öğle yemeğimizi başka bir güzel mekanda İremit pansiyon’da alıyoruz. Yemek sonrası araçla devam ederek Camili Köyü‘nü, sınır kapısını ve tarihi ahşap camisini görme fırsatı buluyoruz. Yine yorucu ama bir o kadar da zevkli ve çeşitli deneyimlerle dolu bir gününü hava iyise Efeler deresi kıyısında Çam ormanı içinde meditasyon yapıyoruz. Meditasyon için bundan daha güzel bir mekan az bulunur  Ardından pansiyonumza geri dönüyoruz. Akşam yemeği ve sonrasında bir meditasyon ya da hocamızın belirleyeceği kısa bir yoga seansı bizleri bekliyor.

4.Gün: BORÇKA KARAGÖL – DÖNÜŞ

Sabah aynı program sonrası eşyalarımızı araca yükledikten sonra Maçahel’e veda ederek dönüş yolu üzerindeki başka güzelliğe Borçka Karagöl’e doğru harekete geçiyoruz. Heyelan gölü olan Karagöl’ün etrafını yaklaşık 40 dakikalık bir yürüyüş ile dönüyoruz. Uygun bir yerde göle sıfır düz bir alanda ağaçlar altında sessizlik el verirse meditasyon ya da turun en son yogasını yapıyoruz. Gölü her açıdan görme fırsatını bulacağımız bu yürüyüş sonrası aracımızla buluşarak Hopa’ya doğru yol alıyoruz. Süper geçen 4 günlük rehabilitasyon sonrası vedalaşıyoruz.

FİYATA DAHİLLER:

 • Profesyonel Doğa rehberliği
 • Profesyonel Yoga hocalığı
 • Tüm ara ulaşımlar
 • Tam pansiyon 3 gece konaklama ( 3 kahvaltı – 4 öğle – 3 akşam yemeği)
 • Zorunlu TURSAB seyahat sigortası
 • Başka Rota farkı ile profesyonel ve kaliteli hizmet
 • KDV

FİYATA DAHİL OLMAYANLAR:

 • Türkiye’nin herhangi bir yerinden Trabzon’a geliş ve Trabzon’dan İstanbul’a geri ulaşım
 • Kişisel harcamalar
 • Konaklama yerinde alınan extralar
 • Dahillerde belirtilmemiş harcamalar

ULAŞIM

Gidiş:

Saat en geç 11.30 da olacak şekilde Trabzon havaalanı uçuşları

Dönüş:

Pazar günü ise  Hopa’dan 13.55 uçağı ile Atatürk havaalanına ya da 17.00 ve sonrası Trabzon’dan kalkacak herhangi bir uçak ile

Aklınızda ve Çantanızda Bulunsun:

 • Küçük sırt çantası: Yürüyüş esnasında polar, matara, krem gibi sık kullanacağınız malzemeleriniz koyacağınız en az 25 lt. kapasiteli sırt çantası.
 • Baton: Baton kullanmak tecrübe ister. Yürüyüşlerde sırtınızda ağır çanta varsa ve tecrübeli iseniz, sırtınıza binen yükü azaltmak, kollardan aşağıya vermek için gerekli ve yararlıdır. Ama tecrübeniz yoksa size yarardan çok zararı dokunur. Bozuk zemin üstünde yürürken ucunu nereye koyacağınızı düşünerek yürümeniz biraz zor. En iyisi bir elinize ağaç dalı alın ya da batonun tekini kullanın 
 • Yürüyüş Botu: Yürüyüşler genelde patikalarda geçeceği için sert tabanlı ayakkabıları tercih etmelisiniz. Biz size su geçirmez özelliğe sahip trekking amaçlı botları öneriyoruz. En önemli detay botlarınızın bileklerinizi sarmasıdır.
  Bu kadar detay vermemize rağmen halen topuklu ayakkabı, kösele ayakkabı, bez ayakkabı ile gelenler olabiliyor. Bu arkadaşların tur boyunca diğerleri tarafından makaraya alınacağını unutmayın.
 • Tozluk: Bileğinizden dizinize kadar kapatır ve botunuza taş toprak çamur kar girmesini engeller. Süper bir şeydir yani.
 • Yağmurluk: Genelde panço denen, sırt çantanızla aynı anda giyebileceğiniz, bol ve ayaklarınıza kadar sizi koruyan özel amaçlı yağmurluklardır.
 • Baş: Güneş koruması önemli. Güneş gözlüğü, yüz ve dudaklarınız koruyacak kremler ve bir şapka.
 • Göğüs: Sizi rüzgardan koruyacak polar, bol t-shirt, sweat shirt yeterlidir.
 • Alt: Sentetik kumaşlı pantolonları tercih etmelisiniz. Bu tür kumaş ıslansa bile çok çabuk kurur ve ısıyı muhafaza eder. Şort da bulundurun. Kot pantolon kesinlikle önermiyoruz.
 • Ayak: Yürüyüşlere yedek çorap getirmenizi tavsiye ederiz. Ama abartmayın 20 tane değil.
 • Matara: En az 1 lt’lik su kabınız. Mümkünse termos özelliğine sahip ve sıcak su saklayabilecek mataralar.
 • İlkyardım: Rehberlerimizde ilkyardım malzemeleri olmasına rağmen her ihtimale karşı kendinize küçük bir ilkyardım çantası hazırlayın ve sürekli kullandığınız ilaçları bulundurun.
 • Yoga kıyafetlerini ve varsa matınızı getirmeniz gerektiğini yazmamıza gerek yok herhalde :)