Back to All Events

10 Şubat Funda Battle- İzmir


Detaylar ve başvuru formu için: esnekdayaniklilik@gmail.com'a yazabilirsiniz.

Travmatik deneyimler ve modern yaşam koşulları esnek dayanıklılığımızı yani öz düzenleme yapabilme kapasitemizi zayıƒlatır.

Esnek dayanıklılık zorluklarla çözüm üreterek ve çöküş yaşamadan baş edebilme kapasitemizdir, ve aslında doğuştan sahip olduğumuz bir beceridir.
Sağlıklı sınırlara ve duygusal dengeye; 
Kendi kendi rahatlatabilme ve bedeni regüle edebilme becerisine sahip olmaktır. 
Ancak,
Çocukluk yıllarında ebeveyn-çocuk ilişkisindeki bağlanma modellerinin gelişimimizde bıraktığı izler; 
İrili ufaklı travmatik deneyimler (bu kapsama gündelik hayatın içindeki ufak tefek sıradan olaylardan görece daha büyük ve sıra dışı deneyimler girer: okul yaşamında maruz kalınan adaletsizlikler, aşılar, ameliyatlar, ayrılık, kayıp gibi olaylar) 
Ve tabii ki içinde yaşadığımız ekonomik, politik ve sosyal stres unsurlarının yoğunluğu nedeniyle esnek dayanıklılığımız azalır.

Esnek Dayanıklılık Zayıflayınca Ne Olur?
İçsel süreçler (yani biyolojik süreçler) farklı işlemeye başlar. 
• Stres uyaranlarını tolere edememek (sık sık öfke patlamaları, derin bir alınganlık ve melodrama düşmek gibi duygusal dalganmalar yaşamak) 
• Tepkisellikte artış, (her şey ve herkes bana karşı kendimi korumak zorundayım algısına sahip olma)
• Aşırı tetiklenme ve hassasiyet (özellikle seslere ve kalabalığa tahammül edememe)
• Korku, kaygı ve karamsarlık
• Fiziksel sağlık sorunları (özellikle oto immün rahatsızlıklar, üreme ile ilgili sorunlar ve kalp rahatsızlıkları)

Esnek dayanıklılık Güçlü Olduğunda Ne olur?
Yaşam bilinmez ve gizemli bir yolculuktur.
Bu bilinmezlik içinde karşılaştığımız gündelik hayata dair sorun ve çatışmalarla baş edebilme yeteneğimiz varsa; ya kendi başımıza, ya da dışarıdan (arkadaşlarımızdan, ailemizden, terapistlerden) yardım talep ederek duygusal dalgalanmaların içinden geçebilmemiz mümkün olur.
İçinde olduğumuz duygu durum her ne ise; hayal kırıklığı, derin üzüntü, korku, öfke, ya da bunların birkaçı bir arada, kendimizi ve diğerlerini suçlamadan ve doğruluktan uzak çıkarımlar yaratmadan yaşadığımız deneyimi tüm yönleriyle kapsayabilir, içinde kalabilir ve kendimizi ya da diğerlerini incitmeden, almamız gereken yaşam dersi her ne ise onu da öğrenerek deneyimin içinden geçebiliriz.

Bu ancak sistemimiz öz-düzenleme yapabiliyorsa yanı tolerans penceremiz geniş ise mümkün. Bu nedenle bu çalışmada sinir sistemimizin oto regülasyon yeteneğini yeniden güçlendirmesi için ona nasıl destek olabileceğimizi araştıracağız. 
Çünkü bu konu biyolojik koşullanmayla birebir alakalı bir konu yani bizim farkındalığımız ve bilinçli kararımızın ötesinde bir arka plana sahip. 

Ve güzel haber tolerans pencerenizi nasıl genişleteceğinizi bu çalışmayla öğrendikten sonra bunu diğerleri için de yapabileceksiniz. 
Eşiniz, çocuklarınız, dostlarınız, yakınınızdakiler de sizinle birlikte iyileşmeye ve güçlenmeye başlayacak.


Neler Yapacağız?
Travma başka bir zamanda ve farklı koşullarda olduğunu sanan bir biyolojiyle yaşamaktır. 
Biz bu çalışmada ilişkilerin, hareketin ve en son bilimsel araştırmaların ışığında ve desteğiyle biyolojimizi buraya ve bu ana geri getireceğiz. 
Beynimizi yaşam boyu devam eden gelişiminde nasıl destekleyeceğimizi öğreneceğiz: nöroplastisite.

• Mindfulness yani bilinçli farkındalık pratikleri
Mindfulness pratikleri beyinde prefrontal korteksin diğer beyin bölümleriyle ilişkisini güçlendirdirir ve beyindeki introseptif bölgeleri aktifleştirir. 
Böylece kişi deneyimini fiziksel hisler ve duygusal olarak tanımlayabilir, kabul edebilir ve en önemlisi de, baskılamak ya da savrulmak yerine içinden geçebilir olur.

• Sinir sistemi ve beyin, duygular, davranışlar, bağlanma teorileri üzerine bilgi paylaşımı
Kendini ve yaşamı geniş bir perspektiften anlamak; suçlayan ve yargılayan zihne
tarafsız yaklaşma, empati besleme, ve seçenekleri görme becerileri kazandıracak.

• İlişkiler içinde yaralanıyor ve ilişkiler içinde iyileşiyoruz. Diğerleriyle ve kendimizle ilişkimizi yeniden yapılandırmamıza imkan verecek partnerli ve tek çalışmalar yapacağız.

• Yoga. Bedenlerimizde güvende hissetmeyi yeniden ve yeniden öğrenebilmek için travma sensitive yoga pratiği yapacağız.

• Yaptığımız çalışmaların etkisini paylaşmak ve desteğe ihtiyacımız varsa bunu ifade etmek üzere iki tane online buluşma yapacağız.

• Ve bütün bunlara ek olarak gelişme ve güçlenme sürecinizi bireysel yardım alarak desteklemek isteyebilirsiniz. Bireysel seans randevularında katılımcılara öncelik ve %20 indirim imkanı verilecek.

Yıllar içinde tekrarla güçlenmiş duygusal ve biyolojik kalıplarla çalışmak kolay değil. Bunu çok iyi biliyorum. Çalışmada travmatik konulara odaklanmadan ilerleyeceğiz. 
Organic Intelligence® teorisi ve klinik uygulaması ‘soruna odaklı’ yaklaşımın sorunun kendisi olduğunu iddia eder ve ‘çözüm odaklı’ yaklaşımıyla bu çok zor olabilecek çalışmayı derin ve keyifli bir deneyime dönüştürmeyi başarır.

Evet yanlış duymadınız travmalarınızla zorlanmadan, yıpranmadan, çöküşler yaşamadan zarifçe, şefkatle ve bütünün parçası olduğunuz hissini daha güçlü hissederek çalışmak mümkün!

Earlier Event: February 10
10 Şubat Sima&Vedat- Arnavutköy