Back to All Events

19 Şubat Esra&Gülşah- Hindistan

İPTAL

 

 

ESRA PULAK VE GÜLŞAH AYGÜN İLE HİNDİSTAN, NEPAL ALTIN ÜÇGEN'E YOGA YOLCULUĞU

Program
HİNDİSTAN NEPAL

(Katılım için yoga tecrübesi gerekmemektedir)

DELHI – AGRA – JAIPUR – VARANASI – DELHI – KATHMANDU

09 Gece – 10 gün
1.Gün:- Delhi varış–karayolu ile Agra’ya geçiş

• Delhi uluslararası havalimanına varış & karayolu ile Agra (3 saat)
• Varış, otele giriş
• Öğleden sonar Taj Mahal & Agra Kalesi turu
• Akşam yemeği ve otelde geceleme

Delhi uluslararası havalimanına varış. Misafirlerimiz tüm gümrük işlemleri tamamlandıktan sonra temsilcimiz tarafindan karşılanacak ve Agra’ya transfer edilecektir.

Varis , otele giriş

Öğleden sonra Taj Mahal & Agra Kalesi turu

Taj Mahal, İmparator Sah Cihan tarafından sevgili eşi Mumtazb Mahal onuruna inşa edilen sevginin ebedi anıtında, beyaz mermerleri Rahajastan’dan fillerle nakledildi ve dünyanın her yerinden değerli taşlar getirildi. Tac Mahal'de bulunan her şey masif mermer bloklardan inşa edilmiştir.

1983'te Tac Mahal UNESCO Dünya Mirası Listesine girdi. Beyaz kubbeli mermerden türbe, TacMahal'ın en bilinen bileşeni iken aslında bütünleşik bir yapı kompleksidir.

Note – Taj Mahal Cuma günleri kapalıdır.


Agra Kalesi, UNESCO Dünya Mirası sitesi arasındadır ve daha ünlü kızkardeşiolan anıt Taj Mahal'ın yaklaşık 2,5 km kuzeybatısındadır. Kale, duvarlı bir şehir olarak daha doğru tanımlanabilir. 

11. yüzyılsdan günümüze kadar ayakta kalan bu yapı Moğollar tarafından inşa edilmiştir. Agra Kalesi aslen Badalgarh olarak bilinen ve Raja Badal Singh Hindu Sikarwar Rajput Kralı (1475) tarafından yapılmış bir tuğla yapı idi. MS 1080'de Gazneli güçler tarafından ele geçirildiğinde burdan ilk defa bahsedildi. Sikandar Lodi (1488-1517) Agra'ya gelen ve kalede yaşayan Delhi'nin ilk padişahıydı. Ülkeyi buradan yönetti ve Agra ikinci başkent olmanın önemini üstlendi.

Akşam yemeği & otelde geceleme

(Karayolu ile yaklaşık . 4 saat) 
02.Gün : Agra - Jaipur

• SABAH: Esra Pulak ile Yoga
• Otelde kahvaltı
• Karayolu ile Jaipur’a giderken yol üzerindeki Fatehpur Sikri turu
• Varış , otele giriş
• Akşam yemeği ve otelde geceleme

FatehpurSikri- 
Şehir 1569 yılında Babür imparatoru Ekber tarafından kuruldu ve 1571-1585 yılları arasında Babür İmparatorluğu'nun başkenti oldu. Ekber, Chittor ve Ranthambore'daki askeri zaferlerinden sonra başkentini Agra'dan 23 mil (37 km) uzaklıktaki yeni bir yere kaydırmaya karar verdi. Sufri azizi Salim Chishti'yi onurlandırmak için Sikri sırtında kurdu. Burada planlama ve inşaası sonraki onbeş yılı alan bir dizi kraliyet sarayı, harem, mahkeme, cami, özel mahalle ve diğer faydalı binaların yapılması için duvarlı bir şehir inşaa ettirdi.

Variş , otele giriş

Akşam yemeği & otelde geceleme
3.Gün :- Jaipur

• SABAH: Gülşah Aygün ile Yoga
• Otelde kahvaltı
• Fillerle Amber (Kehribar) Kalesine sabah turu
• Öğleden sonra şehir turu
• Akşam yemeği ve otelde geceleme

Sabah otelde kahvaltıdan sonra , Jaipur'a 11 kilometrelik mesafede bulunan ilham veren amber kalesine yarım günlük geziyle başlanır. Amber Fort, terasları ve surları aşağıda Maota Gölü'nde yansıyan Rajput mimarisinin harikulade bir örneğidir. Kale için bir cipte yukarı çıkılır. Kalenin iç mekanları, zarif fildişi, ayna ve cam eserlerle süslenmiş çeşitli kraliyet salonlarına sahiptir ve bu duvarlar nefis duvar resimleri ile tamamlanmaktadır. Bu görkemli yapının odaları arasında dolaşırken, geçmişi hissedip ve asla fethedilmemiş bir krallığın ihtişamını görselleştirirsiniz

Öğleden sonra şehir turu.

Geleneksel Rajasthani ve Mughal Sanat'ın heybetli bir karışımını görebileceğiniz City Palace Müzesi'ni ziyaret edeceksiniz. Müze, kraliyet prenslerinin elbiseleri, halılar, eski silahların zırhı, mahkeme sahnelerini, savaş sahnelerini ve gösterişlerini tasvir eden minyatür tabloların koleksiyonuyla göz kamaştırıyor. Ayrıca ilham veren JantarMantar'ı (MS 1726'da inşa edilmiş gözlemevi) ziyaret edin. Ayrıca, HawaMahal'e (Rüzgar Sarayı) yapılacak bir fotoğraf gezisi, görkemli beş katlı bir piramit cepheye sahip kafesli perdeler, kubbeler ve kulelerle sarkan pencerelerle harikadır.

Jantar Mantar, bir Babil Komutanı olan ve İmparator Aurangzeb ve daha sonra Babil’e hizmet eden Sawai Jai Singh tarafından yaptırılan bir mimari astronomik enstrümanlardan oluşan koleksiyondur. Sawai ünvanı İmparator Muhammed Şah tarafından (Kral) ona verilmiştir. Amber Jai Singh II, 1727-1734 yılları arasında yeni başkenti Jaipur'u inşa etti.

The Hawa Mahal
Ünlü Şehir Sarayı duvarına bitişik olan Hawa Mahal (Rüzgar Sarayı), 1799'da Maharaja SawaiPratap Singh tarafından inşa edildi ve şimdi Jaipur'un en önemli simgelerinden biri haline geldi. Saray, bir piramit gibi şekillendirilmiş olup, kemerli çatılı küçük pencereler ve perdeler bulunan beş katlı bir binadır.

Akşam yemeği & otelde geceleme

(Yaklaşık 4 saat)
4.Gün: Jaipur – Delhi – Varanasi

• Otelde kahvaltı.
• Varanasi uçuşu için Delhi havalimanına transfer
• Varanasi varış & otele giriş
• Akşam Ganj’da Aarti törenini izleme
• Akşam yemeği ve otelde geceleme.

Kahvaltıdan sonra Varanasi uçuşu için Delhi havalimanına transfer

Delhi kalkışt 1305 hry 6E 4206
Varanasi inişt 1425 hrs

Akşam Ganj’da Aarti Töreni

Aarti, Puja'nın bir parçası olan ve bir veya daha fazla tanrıya sunulan ghee (saflaştırılmış tereyağı) veya kafura batırılmış fitillerin bulunduğu Hindu dininin bir ibadet töreni. Aartis’de ayrıca, lambalar sunulduğunda tanrılara övgü dolu şarkılar söylenir.

Akşam yemeği & otelde geceleme
05.Gün: Varanasi - Delhi

• Sabah erkenden tekne gezisi
• Otelde kahvaltı
• Varanasi şehir turu
• Varanasi havalimanına transfer
• Delhi varış ve otele giriş
• AKŞAM: Gülşah Aygün ile Yoga
• Akşam yemeği ve otelde geceleme

Sabah erkenden Ganj nehrinde tekne gezisi

Kahvaltı için otele dönüş

Kahvaltıdan sonra, ingilizce bilen yerel rehber eşliğinde klimalı araçla yarım günlükVaranasi şehir turu,Benares Hindu Üniversitesi, BharatMata Tapınağı'nı ziyaret.

Banaras Hindu Üniversitesi (daha önce Benares Hindu Üniversitesi olarak bilinirdi) (yaygın olarak BHU olarak anılır), Uttar Pradesh'de Varanasi'de bulunan halka açık merkez üniversitesidir. 1916'da Pandit Madan Mohan Malviya tarafından kurulan BHU, 20.000'den fazla öğrenciye ev sahipliği yapan Asya'daki en büyük üniversitelerinden biridir. Üniversitenin ana kampüsü, Banaras'ın hükümdarı olan Kashi Naresh'in (Banaras veya Varanasi için alternatif bir isim olan “Kashi”) bağışladığı devasa arsa üzerinde 1.300 dönümlük alan üzerine kurulmuştur. 2,700 dönüm (11 km2) üzerinde yayılmış olan Rajiv Gandhi Güney Kampüsü, KrishiVigyanKendra (Tarım Bilim Merkezi) 'ne ev sahipliği yapıyor ve Banaras'tan yaklaşık 60 km (37 mil) uzaklıkta Mirzapur bölgesinde Barkachha'da bulunuyor. Üniversite ayrıca Bihar'da bir kampüs kurmayı planlıyor.

Bharat Mata Tapınağı - Varanasi'deki Bharat Mata tapınağı, Bharat Mata'ya ithaf edilen tek tapınaktır. Mahatma Gandhi KashiVidyapeeth kampüsünde bulunur. Bharat Mata tapınağı, Babu Shiv Prasad Gupt tarafından yaptırılmış ve 1936'da Mahatma Gandhi tarafından açılmıştır. Bharat Mata mermerde yapılmış olup; dağlar, ovalar ve okyanusları tasvir edenbölünmemiş Hindistan modeldir. Bharat Mata Tapınağı'nın en belirgin özelliği; içinde, alışılmış tanrı ve tanrıçalar yerine mermerden oyulmuş Hindistan haritası bulunmasıdır.

Varanasi turundan sonra Delhi uçuşu için havalimanına transfer.

Varanasi kalkışt 1500 hry 6E 481
Delhi varışt 1625 hrs

Delhi’ye varişta temsilcimiz tarafından karşılanıp otele transfer edileceksiniz.

Otele giriş.

Akşam yemeği ve otelde geceleme.
06.Gün : Delhi

• SABAH: Esra Pulak ile Yoga
• Otelde kahvaltı
• Delhi şehir turu
• Eski Delhi’de çekçek turu
• Akşam yemeği & otelde geceleme

Sabah kahvaltıdan sonra tam gün Delhi gezisi; Kızıl Kale, Jama Mescid, Raj Ghat, Chandni Chowk'un ardından çekçek gezisi , Başkan Evi, Bangla Sahib, Hindistan Kapısı

Kızıl Kale (Dışarıdan) İmparator Şah Cihan, başkentini Agra'dan Delhi'ye kaydırmaya karar verdiğinde 1638'de Kızıl Kale inşa edilmeye başlandı. Tasarımı Tac Mahal'i inşaeden mimar Ustad Ahmad Lahauri'ye ait. Kale duvarlarının çoğunu çevreleyen,hendekleri besleyen Yamuna Nehri boyunca uzanır. İnşaat, 13 Mayıs 1638'de kutsal ay olan Muharrem ayında başlamıştır. Şah Cihan tarafından denetlenmiş ve 1648'detamamlanmıştır. Kızıl Kale’nin sınır duvarları, diğer Moğol kalelerinin aksine, eski Salimgarh Kuleleri bulunduğu için asimetriktir. 

Jama Masjid- Hindistan'daki en büyük camilerden biri olan Jama Mescid, genellikle Jama Masjid Delhi olarak bilinir Mescid-i Cahān-Numā, 'Dünya Refleksi Cami' olarak Eski Delhi'nin başlıca camisidir. Moğol İmparatoru Şah Cahan'ın yaptırdığı Hindistan'daki en tanınmış camidir. İnşaat 1650'de başladı ve 1656'da tamamlandı. Eski Delhi'nin yoğun ve merkezi caddesi olan Chawri Bazar Yolunun başında bulunur. Sonraki adı Jama Mescid olan, Müslümanların cemaat namazı kılmak için her hafta Cuma günü gitmeyi tercih ettikleri camidir. Eski Delhi'nin alışveriş merkezi olan Chandni Chowk'un ardından çekçek ile gezilir. 

Chandni Chowk- başlangıçta "ay ışığı meydanı" ya da "ay ışığı pazarı" anlamına gelen ve şu anda merkezi Kuzey Delhi, Hindistan'da bulunan Eski Delhi'deki en eski ve en yoğun pazarlardan biridir. 17. yüzyılda Hindistan-Moğol İmparatoru Şah Cihan tarafından yaptırılan ve kızı Jahan Ara tarafından tasarlanan pazar, ay ışığını yansıtmak için bir zamanlar (şimdi kapatıldı) kanallar tarafından bölünmüştür ve Hindistan'ın en büyük toptancı pazarlarından biri olmaya devam etmektedir.

Ayrıca Rajghat'ı ziyaret edilir - Delhi'yi geçen efsanevi Yamuna'nın kıyısında, ulusun babası Mahatma Gandhi'nin son dinlenme yeri olan Raj Ghat bulunur. Tüm ziyaretçilerin gittiği önemli bir nokta haline geldi.

Öğleden sonra Yeni Delhi şehir turu

Bangla Sahib Temple
Gurdwara Bangla Sahib, sekizinci Sikh Guru, Guru HarKrishan ve kompleksdeki "Sarovar" olarak bilinen havuz ile tanınan, Delhi'nin en ünlü Sih gurdwara'sı veya Sihh ibadethanesidir. İlk kez Sih General, SardarBhagel Singh tarafından 1783 yılında küçük bir tapınak olarak yaptırılmış ve aynı yıl Moğol İmparatoru II. Şah Alam döneminde de Delhi'de dokuz Sihh tapınağının yapımını üstlenmiştir

Gurdwara Bangla Sahib, onyedinci yüzyılda Hindistan hükümdarı olan Raja Jai ingh'e ait bir bungalowdu ve Jaisinghpura’da JaisinghPura Sarayı olarak biliniyordu. Connaught Sarayını yapmak için tarihi bir mahalle ve alışveriş bölgesiyıkılmış.

IndiaGate:- 
Önceleri Hindistan Savaşı Anıtı olarak adlandırılan Hindistan Kapısı, daha önce Kralyolu olarak adlandırılan Yeni Delhi'nin 'tören ekseninin' doğu ucunda Rajpath'ın üzerinde yer alan bir savaş anıtidir. Hindistan kapısı, Birinci Dünya Savaşı'nda 1914-21 döneminde Fransa, Flandre, Mezopotamya, Pers, Doğu Afrika, Gelibolu'da, Yakın ve Uzak Doğu'da ve Anglo-Afgan üçüncü savaşında ölen, bölünmemiş Hint Ordusunun 82.000 asker için yapılmış anıttır. Kapıda, bazı askerler ve Birleşik Krallık'tan memurlar da dahil olmak üzere 13.300 hizmetçinin isimleri yazılıdır. Hindistan Kapısı, bir savaş anıtı olsa bile, Constantine Kulesinin, Roma Kolezyumunun dışındaki zafer kemerinin mimari tarzını anımsatır ve genellikle Paris'teki Arc de Triomphe ve Bombay'daki Hindistan Geçidi ile kıyaslanır. Sir Edwin Lutyens tarafından tasarlanmıştır.

Başkanlık evi ve Parlemento binası gezisi

Akşam yemeği & Otelde geceleme

07.Gün : Delhi – Kathmandu

• Otelde kahvaltı
• Kathmandu uçuşu için havalimanına transfer
• Varış, otele giriş
• Kathmandu şehir turu &Thamel alanı
• Yerel bie restoranda akşam yemeği
• Otelde geceleme
• 
Otelde kahvaltıdan sonra Kathmandu uçuşu için havalimanına transfer

Varış, otele giriş

Kathmandu şehir turu &Thamel alanı

Kathmandu City:

Nepal'in başkentidir ve Kantipur olarak bilinir. Burada tapınak balkonundan adanmışların selamlarını kabul eden, Yaşayan Tanrıça tapınağını ziyaret edeceksiniz. Kathmandu adının kaynağı olan ve tek bir ağacın ahşabından ve Durbar Meydanı'ndan yapılması düşünülen Kashtamandap, Nepal Krallığı'nın antik yeri olan Hanuman Dhoka Sarayı’na bakan tapınak dizilimidir.

Akşam üzeri Thamel alanını gezebilirsiniz.

Akşam yemeği ve otelde geceleme

08. Gün: Kathmandu

• SABAH: Gülşah Aygün ile Yoga
• Otelde kahvaltı
• Sabah Swayumbhunath, Pashupatinath & Boudanath turu
• Akşam yemeği ve otelde geceleme

Otelde kahvaltı. Kahvaltıdan sonra, rehber eşliğinde Swayumbhunath, Pashupatinath & Boudanath turu

Swayambhunath: Budist Stupa tepenin üzerinde oturur ve yaklaşık 2000 yaşında olduğu söylenir. Baş Stupa bakır yaldızlı bir zirveyle taçlandırılmış, tuğla ve toprak dolu bir yarı küreden oluşur. Dört tarafında boyanmış olan Lord Buddha'nın gözleri vardır. Swayambhu tepesi, küçük Chaityas ve Pagoda tapınaklarının bir mozaiğidir. Oradan Katmandu şehrinin manzarasını seyredebilirsiniz.

Pashupatinath: 
Katmandu şehrinin 5 km doğusunda olan Pashupatinath tapınağı, Lord Shiva'ya tapan kutsal tapınaklardan biridir. Kutsal Bagmati Nehri kıyısındaki yemyeşil doğal bir ortamın ortasında yer alan tapınağın pagoda stilinde çatılı ve zengin bir şekilde oyulmuş gümüş kapıları vardır. Ziyaretçilere Bagmati Nehri'nin doğu kıyısından tapınağı görüntüleme izni verilir, Hinduların tapınağa girmesi kesinlikle yasaklanmıştır. Pashupatinath, yılın Şubat / Mart aylarında Şivaratri gününde hac merkezi haline gelir . Tapınağın arkasında krematoryum alanları var..

Boudhanath: 
Bu Stupa Katmandu Şehri'nin 8 km doğusunda, kendi türünün en büyüklerinden biridir. Dört ana yönünde dört çift göz durur ve insanların davranış ve refahını izler. Bu Budist Stupa, Kral Man Deva tarafından Tanrıça Mani Jogini'nin tavsiyesi üzerine inşa edilmiştir. Sekizgen tabanlıdır ve dua tekerlekleri yerleştirilmiş. Tapınak, Lamas ya da Budist rahip evleri tarafından çevrelenmiştir.

Akşam yemeği ve otelde geceleme09. Gün: Kathmandu

• SABAH: Esra Pulak ile Yoga
• Otelde kahvaltı
• Patan ve Bhaktapur turu
• Akşam yemeği & otelde geceleme

Otelde kahvaltıdan sonra Patan&Bhaktapur turu

Nepal'in ilk başkenti olan Patan, kültür zenginliğiyle, tapınakların bolluğuyla,mücevherleri ve diğer geleneksel sanat ve mimarisiyle etkileyicidir. Gezi Durbar Meydanı, Altın Kapısı, Cennet Tapınağı Teleju'yu içerir.


Bhaktapur, Katmandu Vadisi'nin üçüncü büyük ve Nepal'in eski başkentidir veBhadgaon olarak da bilinir. BhupendraMalla'nın eski kraliyet evi olan 55 PencereliSarayı ve Nepal'in en büyük tapınağı olan Natyapole Tapınağı'nın bulunduğu Durbar Meydanı ziyaret edilir.

Akşam yemeği & otelde geceleme


10.Gün : Kathmandu -Turkey

Türkiye’ye uçuş için havalımanına transfer.

Ücret: 1650 Euro (Uçak bileti dahil değildir)
Dileyenlere, kayıt olunan tarihten , seyahat tarihine kadar önden taksit imkanı bulunmaktadır.

Ücrete dahil hizmetler:
• 5 Yıldızlı otelde yarım pansiyon (oda+kahvaltı+akşam yemeği), çift kişilik odada 1 kişi için 9 gecelik konaklama toplamı
• Oteldekı yoga ve meditasyon seansları
• Gidiş / Geliş transferleri ve klimalı araç ile turlar.
• Bir defalık anıt giriş ücreti.
• Jaipur’daki Amber Kalesine fil/jip ile çıkış-dönüş.
• Varanasi Ganj nehrindeki tekne turu
• Eski Delhi & Varanasi’de çekçek turları
• Turlar süresince İngilizce konuşan yerel rehber
• Her gün ve her kişi için 1 şişe soda
• Uygulananan vergiler.

Ücrete dahil olmayan hizmetler:
• Dış hat & iç hat uçak bileti, sigorta v.b.
• Kişisel masraflar; telefon,internet,çamaşırhane masrafı,soda veya otel tarafından ücretlendirilen mini bar hizmeti,…

Earlier Event: February 17
17 Şubat Hamsa Saraswati Yoganame